İnşaat
Tarım
Otomotiv
Eğitim
Enerji
Turizm
Hizmet
HOLDING MERKEZI

ALTUNIZADE ISMAIL ZÜHTÜ PASA KONAGI

Konak, ilk sahibinin farkli kisiligi, bir yasam ortami olmanin çok ötesine hizmet veren kaderiyle, Osmanli devrinin son günlerinin ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk günlerinin bazi olaylarini ve ünlü isimlerini çatisi altina almakla kazandigi degerle birlesip anit kimligi kazanmis bir mimarlik harikasidir.

Bu görkemli yapi, 1806 dogumlu Ismail Zühtü Pasa tarafindan 1868 tarihinde yazlik kösk olarak insa ettirilmistir. Pasa, dönemin son derece varlikli isimlerinden birinin ogludur. II.Mahmut’un huzuruna çiktiginda, “Gel bakalim Altunizade” diye karsilaninca ünvani “Altunizade” olarak kaldi. Pasa, padisah tarafindan Enderun ’a alindi, iki yil sonra mimar olarak mezun oldu.

Çaliskanligi, dürüstlügü ve basarili hizmetleriyle ünü artan Ismail Zühtü Pasa, Beykoz Konaklari, Küçüksu Kasri, Taskisla, Pasabahçe Sise Cam Fabrikasi, Zeytinburnu Fisek Dökümhanesi, Defterdar Çuha Fabrikasi, Izmit Hünkar Köskü, Salipazari Çifte Saraylar gibi eserlere imza atmistir .

Konak, 420 metrekarelik zemin üstünde, 18 oda, 3 büyük salon, 2 mutfak, 6 tuvalet, 6 kiler, 6 koridor ve 2 sofa olarak planlanmistir. Üst kattaki salonun kubbeli tavani bir Italyan ressam tarafindan süslenmistir. Tavanlar ve merdiven korkuluklari el isi sanat eserlerinin harika örnekleridir. Binayi çevreleyen 155 yüksek pencere ve 5 metre yüksekligindeki tavan, yapiya görkem ve huzur vermektedir. 1889 yilinda vefat eden Pasa, banisi oldugu semt gibi, adini tasiyan Altunizade Camii’nin önündeki küçük mezarlikta bazi aile yakinlari ile birlikte yatmaktadir. Birçok ünlü isim, bu konakla özdeslesmistir. Pasa’nin torunlarindan Piraye Hanim ile evlenen Nazim Hikmet’in “Angina Pektori” adli siirinde, “Sonra bizim burada mahkumlar uykuya varip revirden el ayak çekilince, kalbim Çamlica’da bir harap konaktadir her gece doktor ” dizelerinde bahsi geçen konak, bu konaktir.

Ismail Hakki Bey, Yeni Adam Dergisi’ni burada çikarmis, Hayvanlar, Sair Evlenmesi, Trenton ile Camden’e Mutlu Yolculuk piyesleri, birçok ünlü sanatçinin da yer almasiyla bu konakta oynanmistir. Altinyurt Spor Kulübü de yine burada kurulmustur .

Yesari Asim Ersoy Bey’in zaman zaman bütün isiklari söndürtüp kendi bestesi eserleri icra ettigi günler, unutulmaz hatiralar arasina girmistir. Hasan Ali Yücel Bey, konagin devamli misafirleri arasinda yer almis, Ismail Hakki Bey’i milletvekili olmaya burada ikna etmistir. Sadettin Vedat Koçer, Dr. Sükrü Ertan, Prof. Dr. Akil Muhtar Özden, Dr. Muzaffer Dilemre, Dr. Muhittin Baris, Dr. Lefter Lazar, Dr. Kelesyan, Ertugrul Sadi Tek, Dümbüllü Ismail, Rasit Riza, Çalli Ibrahim, Sirri Özbay, Fuat Izer, Mahmud Cuda, Arif Dino, Abidin Dino, Nurullah Berk, Zeki Faik Izer, Üsküdarli Cevat, Ressam Muazzez konagin yasamina renk katmis, çevre ile bütünlesmis kisilerden bazilaridir .

Zamanla yipranan konagin bakimi güçlesmis, varislerden Selma Hanim arsayi parsellemis, bina dört dönümlük pay içinde kalmistir. 1987 yilinda STFA tarafindan yenisinin yapilmasi niyetiyle satin alinmis, fotograflar ve örnekler alinip yikilmistir .

Arazi 2001 yilinda Avrupa Holding A.S. tarafindan satin alinmis ve konak aslina uygun olarak insa edilmistir. Bina halen Avrupa Holding ve bagli sirketlerinin idari hizmet binasi olarak kullanilmaktadir.

 

 

 

BU GÖRKEMLI YAPI, 1806 DOGUMLU ISMAIL ZÜHTÜ PASA TARAFINDAN 1868 TARIHINDE YAZLIK KÖSK OLARAK INSA ETTIRILMISTIR.
HOLDING MERKEZI
FINANSAL BILGILER
HEDEF VE ILKELER
YÖNETIM KURULUNDAN
YÖNETIM KURULU
TARIHÇE


Gizlilik Politikası Designed By Zetkom