İnşaat
Tarım
Otomotiv
Eğitim
Enerji
Turizm
Hizmet
TARIHÇE

Avrupa Holding’in nüvesi, Isviçre merkezli sigorta sirketim Switzerland General Insurance’in Türkiye temsilciligini yürütmek üzere 1981 yilinda kurulan Avrupa Sigorta Araciligi A.S.’dir. Sirket daha sonra insaat ve turizm islerini de faaliyet sahasina eklediginde ismi Avrupa Insaat ve Turizm Yatirimlari A.S. olarak degismis ve 1997 yilinda Avrupa Holding A.S. olarak tescil edilmistir.

Esas faaliyet konusu sigortacilik olan grup, 1988 yilinda Switzerland General Insurance’la ortak girisim halinde, çogunluk hissesi Holding’e ait olmak üzere Isviçre Sigorta A.S.’yi kurmus, bu sirketle Türk sigorta sektöründe ilk bes sirket arasina girme basarisi göstererek, ilk ve tek özel sermayeli sigorta kurulusu olarak sektör liderleri arasinda faaliyetine devam etmistir.

1994 yilinda, grup yine hakim hissesi kendine ait olmak üzere, IFC (International Finance Corporation)’in katilimiyla Isviçre Hayat Sigorta A.S.’yi kurmus, faaliyet sahasini hayat sigortaciligi alanina da tasimistir. 2000 yilinda ise Isviçre Portföy A.S. kurulmustur.

Türkiye sigorta sektöründe hiçbir finans ve sanayi grubuna bagli olmaksizin, 30 yillik kisa geçmisine ragmen, basarisi ile emsallerine göre çok önemli bir yere sahip olan Isviçre Sigorta, 2008 senesinde prim üretimi açisindan Türkiye’nin en büyük dördüncü grubu olmayi basarmistir. Bu önemli basarinin ardindan grup, 2008 yili itibariyla sigortacilik sahasindaki yatirimini Alman Ergo Grubu’na satarak sonlandirmis ve yeniden yapilanma sürecine girmistir.

Yeniden yapilanma sürecinde, öncelikli olarak üç sektörü hedef alan Avrupa Holding, insaat, gida ve otomotiv alanlarindaki faaliyetlerine agirlik vermistir. Bu ana alanlarin yaninda, enerji, turizm, yazilim, sosyal hizmet ve egitim sektörlerinde olasi firsatlarin degerlendirilmesine yönelik arastirma çalismalarina baslamis ve çesitli sirk etler kurmustur.

Avrupa Holding A.S.’nin %100 hissesi yerli sermayedar Balci ailesine aittir. Holdingin kurucusu olan Okan Balci birinci kusagi temsil ederken, ailenin ikinci kusagini Murat ve Mert Balci kardesler olusturmaktadir.

 

 

 

YENIDEN YAPILANMA SÜRECINDE, ÖNCELIKLI OLARAK ÜÇ SEKTÖRÜ HEDEF ALAN AVRUPA HOLDING, INSAAT, GIDA VE OTOMOTIV ALANLARINDAKI FAALIYETLERINE AGIRLIK VERMISTIR. BU ANA ALANLARIN YANINDA, ENERJI, TURIZM, YAZILIM, SOSYAL HIZMET VE EGITIM SEKTÖRLERINDE ISE OLASI FIRSATLARIN DEGERLENDIRILMESINE YÖNELIK ARASTIRMA ÇALISMALARINA BASLAMIS VE ÇESITLI SIRKETLER KURMUSTUR.
HOLDING MERKEZI
FINANSAL BILGILER
HEDEF VE ILKELER
YÖNETIM KURULUNDAN
YÖNETIM KURULU
TARIHÇE


Gizlilik Politikası Designed By Zetkom